Mahdia

Mahdia se rozkládá na skalnatém poloostrově. Kdysi byla důležitým rybářským přístavem. V blízkosti Mahdie se nachází několik továren na zpracování místních oliv. Za vlády Fátimovců byla dokonce hlavním městem Tuniska. Na počátku 10. století zde došlo ke stavbě historického jádra, včetně 11 metrů silných ochranných zdí kolem poloostrova, které se dochovalo dodnes. Město sloužilo jako útočiště pro rodinu tuniského chalífa. Když však Fátimovci přenesli své sídlo do Egypta, sláva Mahdie upadla v zapomění.

 

Památky v Mahdii

Medina

Do Mediny se vchází velkou bránou nazývanou Skifa el Kahla, kterou nechal v 10. století postavit zakladatel města. Tato brána byla v minulosti jediným vstupem do města. V té době byla Mahdia soukromým majetkem a tak za hradby města mohli vstoupit pouze členové dvora. Ačkoliv Španělé roku 1554 zničili, ještě téhož roku byla vybudována nová. Dnes na tomto místě najdeme typické arabské tržiště.

 

Přístav

Přístav v Mahdii stojící na místě původního punského přístavu nechal zalažit, podobně jako řadu dalších památek v Mahdii, její zakladatel. Fátimovci, kteří měli velkou flotilu po Aghlabovcích, udělali z Mahdie známou námořní základnu. Z přístavu vedl 15 metrů dlouhý kanál, který strážily dvě věže (dochovaly se pouze ruiny jejich základů). Přístav ve starověké Mahdii byl schopen pojmout až 30 lodí a měl své vlastní obranné zdi.

 

Městské muzeum

V Městském muzeu v Mahdii můžeme obdívovat krásné punské, římské a křesťanské památky. Takéž se zde nachází vzácné mozaiky z nedalekého El Djemu. Obdivovat také můžeme sbírku flakónů na voňavky z barevného skla. Známé je také oddělení islámského umění s ukázkami kaligrafické výzdoby

 

Pevnost Borj el Kebir

Na místě, kde se dnes majestátně vypíná pevnost Borj el Kebir, stával původně chalífovský palác. Pevnost, která pochází ze 16. století, byla několikrát přestavována. Má obdélníkový půdorys, mohutné bašty z 18. století. Z pevnosti je nádherný pohled do okolí. Nedaleko se nachází punské hroby vytesané do skály.

Mahdia